Stampaggio Plastica

WCZESNA INTERWENCJA LOGOPEDYCZNA •PDF• •Drukuj•

 

Wczesna interwencja logopedyczna to praca logopedy z dzieckiem we wczesnym okresie jego życia, czyli od urodzenia do około 3 roku życia. W tym okresie intensywnie dojrzewa układ nerwowy  dziecka, więc ten czas jest najkorzystniejszy do stymulacji i wyrównywania nieprawidłowości w rozwoju mowy.

Wczesna interwencja logopedyczna obejmuje zatem wczesną diagnozę logopedyczną, którą należy postawić przed ukończeniem pierwszego roku życia, wczesną terapie, która polega na stymulacji rozwoju zdolności poznawczych, motorycznych oraz językowych.

Ważne!

Niestety, bardzo często pokutuje stwierdzenie "wyrośnie z tego", "ma jeszcze czas, bo jest mały", czy w odniesieniu do chłopców "chłopcy zaczynają mówić później".

Logopeda nie jest tylko terapeutą pracującym z dzieckiem mówiącym, który jedynie koryguje występujące już nieprawidłowości. Zadaniem i umiejętnością logopedy jest również wczesne działanie interwencyjne, które polega na właściwej stymulacji rozwoju języka, stworzeniu odpowiednich warunków do jego rozwoju, co przeciwdziała powstawaniu późniejszych wad wymowy.

Szczególną troską winny być otoczone dzieci urodzone w zamartwicy, z niską punktacją Apgar (poniżej 8 pkt), z niską waga urodzeniową (poniżej 2500 g), wcześniaki, dzieci, .których matki w czasie ciąży leczyły się na nadciśnienie, poddane były leczeniu kardiologicznemu, lub zażywały leki.

Pamiętaj!

Jeśli niepokoi Cię mowa Twojego dziecka, widzisz jakiekolwiek nieprawidłowości, masz wątpliwości –  zgłoś się z dzieckiem do logopedy. Zgłaszając się do specjalisty zanim dziecko ukończy 3. rok życia, możesz zapobiec powstaniu i utrwaleniu się wad wymowy.

Do logopedy nie jest potrzebne żadne skierowanie. 

<<<wróć>>>